Na Starcie
Na Starcie
Na Starcie

Zakręcony od dziecka

Już nawet jako 8 latek zawsze chciałem „wyczynowo” jeździć na rowerze i rozwijać się pod okiem trenerów. Niestety w latach 90 było to niemożliwe z wielu powodów, czego oczywiście nie rozumiałem i dalej brnąłem w swoją stronę. Nie miałem ani dobrego sprzętu, ani specjalnych tras, za to miałem czas i ogromne chęci. W okresie wakacji na siodełku mojego czerwonego pelikana siedziałem więcej niż na krześle w domu, a tylną oponę z powodu zużycia mój tata musiał wymieniać średnio raz w roku. Jak to mówią, stara miłość nie rdzewieje, a w tym przypadku zmienił się jedynie sprzęt, możliwości, przejechane kilometry i teren w którym jeżdżę.

Po dzień dzisiejszy kolarstwo jest dla mnie nadal największą (może i nawet o kroczek większą niż pływanie) pasją, a sekcja „Szerszenie” to poniekąd spełnienie niespełnionych marzeń z dzieciństwa. Pomimo, że czasy w których byłem dzieckiem niestety minęły bezpowrotnie, to świadomość, że mam okazję uczestniczyć w spełnianiu marzeń i rozwoju pasji dzieci, które (podobnie jak ja kiedyś), kochają jeździć na rowerze napawa mnie dumą i motywuje do działania.

Kolarstwo to kilometry możliwości

Okiem osoby dorosłej

Dla wielu dorosłych kolarstwo wiąże się wyłącznie z jazdą na rowerze. Dla Jacka może to być sposób na spalenie kilku kalorii, dla Agnieszki forma spędzenia czasu z rodziną i okazja do zobaczenia wielu pięknych miejsc. Tomek bardzo dużo siedzi za biurkiem, dlatego aby zadbać o swoje zdrowie, zdecydował, że na rowerze będzie jeździł do pracy. Dzięki temu dba o swoje zdrowie i środowisko, a przy okazji oszczędzą trochę czasu i pieniędzy, które przeznacza potem na podróże z rodziną.

Dla tych bardziej zaangażowanych, kolarstwo może być poniekąd stylem życia, odskocznią od natłoku codziennych zajęć i zarazem workiem bez dna w który wkładają każdą zaoszczędzoną złotówkę. Tacy ludzie zazwyczaj znają swój rower od podszewki, rozkręcili go niemalże na czynniki pierwsze, wylali olej z amortyzatorów, rozkuli łańcuch i samodzielnie regulowali swoje hamulce i przerzutki. A dla nas ? Dla nas kolarstwo to wszystko co napisałem powyżej, a nawet trochę więcej. A dla Ciebie?

Okiem dziecka

Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię, a jazda na rowerze może dostarczyć im jeszcze więcej radości i niezapomnianych wrażeń. Dziewczynki mogą się wcielić w rolę ulubionej księżniczki z bajki pędząc przez łąki i lasy na swoim srebrzysto-różowym rumaku. Chłopcy z kolei wreszcie mają okazję by przetestować prędkość nadświetlną, o której tyle słyszeli w ostatnim odcinku najbardziej wyczesanej bajki. Udawanie dźwięku silnika odrzutowego w trakcie sprintu pod górę z kolegami niedaleko domu – proszę bardzo. Nieskończone paliwo i turbodoładowanie w prezencie.

Okiem rodzica

Czy zastanawiałeś się kiedyś, drogi rodzicu, jak Ty nauczyłeś się jeździć na swoim pierwszym rowerze ? Boczne kółeczka, kijek przyklejony do ramy i tata biegnący sprintem żeby za Tobą nadążyć i uchronić cię przed upadkiem ? Ja właśnie tak pamiętam swoją naukę i absolutnie nie ma w tym nic złego. Uważam, że to był to świetnie spędzony czas i początki pasji, którą kontynuuje po dziś dzień, a nawet chcę nią zarażać innych.

W momencie gdy nauczyłem się utrzymywać równowagę, kółeczka zostały zdjęte, kijek bezpieczeństwa odczepiony. Podobnie jak moi koledzy i koleżanki, wtedy byłem już zdany wyłącznie na siebie.
Problem pojawił się w momencie gdy chciałem uczyć się rzeczy bardziej zaawansowanych i ciekawych z mojego punktu widzenia – podnoszenia kół, wskakiwania na krawężnik i schody, podjeżdżania i zjeżdżania ze stromych pagórków, jazdy po korzeniach, błocie i piasku. Bez kasku, ochraniaczy; bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu igrałem z życiem i na szczęście, nic poważnego nigdy mi się nie stało.

To były piękne czasy, jednak patrząc na moje wyczyny po latach, gdy mam już więcej oleju w głowie, nie wiem czy odważyłbym się je powtórzyć ponownie. Dlatego dziś uczę i pokazuję jak bezpiecznie jeździć na rowerze w każdych warunkach.

Jak prowadzimy zajęcia i co nas wyróżnia?

Nie łatwo jest mówić o sobie, a jeszcze trudniej porównywać do innych. Jednak to co naszym zdaniem wyróżnia nas na tle konkurencji to przede wszystkim stały rozwój i doskonalenie naszego warsztatu oraz kariera zawodnicza, którą kontynuujemy regularnie startując w zawodach do dnia dzisiejszego. Nasza firma powstała ponieważ chcieliśmy i w dalszym ciągu chcemy przekazywać zdobytą przez lata wiedzę, dlatego po dziś dzień robimy to tylko i wyłącznie samodzielnie.

W pierwszej kolejności staramy się poznać naszych podopiecznych, ich możliwości, motywacje oraz potrzeby. Gdy już się nam to udaje, cały proces nauczania przebiega o wiele sprawniej i płynniej, a my w razie konieczności jesteśmy w stanie utworzyć grupę nie tylko o podobnym poziomie umiejętności, ale również temperamencie i charakterze.

Forma i miejsce zajęć

Zajęcia odbywają się w sposób cykliczny przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym zajęcia w większości odbywają się na sali gimnastycznej i w zamkniętych pomieszczeniach. Późną wiosną i w okresie kalendarzowego lata miejsce zajęć dostosowujemy do warunków atmosferycznych, ale w głównej mierze staramy się ćwiczyć na świeżym powietrzu, w obrębie Parku Śląskiego i okolic.

Wspólnym mianownikiem naszej sekcji są zajęcia i wycieczki rowerowe, zajęcia ruchowe i ogólnorozwojowe, gry i zabawy, zajęcia techniczne poprawiające kontrolę nad rowerem i zwiększające bezpieczeństwo uczestników podczas jazdy w każdym terenie.
W grupach starszych omawiamy również zasady ruchu drogowego, uczymy się jak należy dbać o rower i jak poradzić sobie w przypadku awarii podczas wycieczki.

Zajęcia prowadzimy w kilku grupach wiekowych:

2-4 lat (grupa dzieci jeżdżących wyłącznie na rowerkach biegowych)

Czas trwania: 45-60 minut
Maksymalna liczba uczestników w grupie: 6 osób

5-7 lat

Czas trwania: 60 minut
Maksymalna liczba uczestników w grupie: 8 osób

8-10 / 11 lat

Czas trwania: 60 minut
Maksymalna liczba uczestników w grupie: 8 osób

11-13 / 14 lat

Czas trwania: 60 minut
Maksymalna liczba uczestników w grupie: 8 osób

Staramy się trzymać podanych powyżej limitów, jednak głównym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas tworzenia każdej nowej grupy jest sprawność, poziom „rowerowego” zaawansowania, a dopiero na samym końcu wiek dziecka. Zapraszamy na nasze testy i bezpłatne otwarte zajęcia żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda od kuchni.

Cennik

Zajęcia grupowe (dzieci powyżej 5 roku życia, grupa do 8 uczestników)

120 zł / miesiąc

Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu i trwają 60 minut. Spotykamy się regularnie o stałej porze, według ustalonego harmonogramu.
Na zajęciach wymagany jest własny, sprawny rower, sztywny kask rowerowy i coś do picia (w nieszklanej butelce).

Zajęcia dla dzieci na rowerkach biegowych (3-4 lata, grupa do 6 uczestników)

150 zł / miesiąc

Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu i trwają 45 minut. Spotykamy się regularnie o stałej porze, według ustalonego harmonogramu.
Na zajęciach wymagany jest własny, sprawny rower, sztywny kask rowerowy i coś do picia (w nieszklanej butelce).