Na Starcie
Na Starcie
Na Starcie

Co możemy razem zmalować?

Sztuka Nastarcie.pl to zajęcia kreatywne dedykowane uczniom Szkół Podstawowych, którzy podobnie jak my, uwielbiają rysować, malować, wycinać i tworzyć. Na naszych zajęciach staramy się łączyć ze sobą dziedziny sztuki, designu, architektury, grafiki i fotografii tworząc przy tym nieszablonowy program zajęć.

Po co komu ta sztuka?

Wielcy architekci, projektanci mody, designerzy, graficy komputerowi i ilustratorzy. Niezależnie od branży, każdy z nich swoją przygodę ze sztuką zaczynał już od wczesnego dzieciństwa. Rysunki z tyłu zeszytu, ubranka dla lalek z papieru, wille i domy wykonane z pudełek po butach, kasztanowe ludziki i pierwsze dzieła sztuki w programie Paint – chyba każdy z nas zna to z autopsji.

Wyobraźnia to potęga i właśnie w dobie komputerów i wysoce rozwiniętej technologii chcemy uczyć naszych podopiecznych podstaw rzemiosła i samodzielnego tworzenia „czegoś z niczego”. Efektem tego będzie rozwijanie wrażliwości, kreatywności, zmysłu obserwacji, zdolności manualnych, które przy odrobinie wytrwałości i odpowiedniej pielęgnacji, zaowocują w późniejszym okresie.

Od prowadzących
Same byłyśmy dziećmi i miałyśmy to szczęście, że nasi rodzice, zapisując nas na warsztaty artystyczne, dostrzegli nasz talent i zainteresowania. To co kiedyś było dla nas jedynie zabawą, dziś zaowocowało tym, że obydwie ukończyłyśmy studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z wyróżnieniem i mamy okazję uczyć kolejne pokolenia studentów, którzy podobnie jak my zdecydowali się pójść tą drogą.

Historia, której nie znacie

Barbie. Ikona kultury masowej i jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie. Każdy ją zna, i chyba każda dziewczynka chciała ją mieć. Dzisiaj mamy nie tylko lalki, ale też gry, filmy i wiele innych. Czasy się zmieniają, a marka i jej wizerunek na dobre zakorzeniła się w naszych głowach. Jednak to, co nas o wiele bardziej fascynuje, to fakt, który sprawił, że Barbie w ogóle powstała.

Pierwsza lalka powstała w 1958 roku i była odpowiedzią Ruth Handler na potrzeby i sposób zabawy jej córki, Barbary. W tamtych czasach większość zabawek dla dziewczynek przedstawiała niemowlęta, a Ruth zauważyła, że podczas zabawy jej córka nadaje im dorosłe role i cechy.

Aby nie zgłębiać się zbyt obszernie w tą historię na stronie, zachęcamy do zapoznania się z nią w Internecie, jednak puenta, która z niej wynika i inspiruje to fakt, że obserwacja otoczenia, nieszablonowe myślenie, odrobina kreatywności i świeże podejście do sprawy może doprowadzić do stworzenia idei, która porwie tłumy na lata. I właśnie do tego chcemy dążyć na naszych zajęciach.

Zainteresowani sztuką, czyli słów kilka o talencie

Na każdym kroku widzimy historie niezwykle utalentowanych ludzi, którzy swoim kunsztem i umiejętnościami znacznie odbiegają od innych. Zapominamy jednak o wyrzeczeniach i pracy, którą te osoby musiały wykonać, abyśmy mogli o nich usłyszeć.

Od prowadzących
Z naszego punktu widzenia, czasy naszego dzieciństwa i pierwsze rysunki raczej nie przypominały dzieł sztuki. Zaglądając do naszych teczek i prac z których byłyśmy wówczas bardzo dumne, dziś cieszą nas dalej, ale w zupełnie inny sposób ponieważ pokazują drogę jaką przebyłyśmy od tamtej pory.

Sztuka podobnie jak sport i inne umiejętności wymagają ciężkiej pracy, wytrwałości i przede wszystkim czasu. Mówi się, że do osiągnięcia perfekcji w jakieś dziedzinie potrzeba 10 000 godzin treningu i ćwiczeń. Oczywiście liczba godzin jest mocno umowna, jednak pokazuje to, że sam talent jest bardzo ważny, ale nie stanowi on gwarancji sukcesu. Dopiero w połączeniu z ciężką pracą i wytrwałością daje spektakularne efekty.

Dlatego jeżeli dostrzegacie Państwo u swoich dzieci zapał i radość z tworzenia, dajcie im szansę, pokierujcie ich w stronę sztuki i pozwólcie się rozwinąć. Bo czas i tak upłynie.

Nasi prowadzący

Karolina Nowak

Karolina Nowak

Projektantka produktu, absolwentka krakowskiej i katowickiej ASP. Pasjonatka projektowania z zakresu medical design, współwłaścicielka Item Studio i laureatka konkursu Young Design 2017. Nauczyciel akademicki ASP w Katowicach

Joanna Pastusińska

Joanna Pastusińska

Projektantka produktu, absolwentka katowickiej ASP. Pasjonatka fotografii, współwłaścicielka Item Studio i laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrody Biura Projektowania Systemów Cyfrowych. Nauczyciel akademicki ASP w Katowicach

Cennik i forma zajęć

Miejsce zajęć